A Magyar Diáksport Szövetség megbízásából a Budapesti Diáksport Szövetség 2013. október 8-án és 9-én a Puskás Ferenc Stadionban rendezte meg az Atlétika Diákolimpia® Ügyességi és Váltófutó Csapatbajnokságának III-IV. és V-VI. korcsoportos országos döntőit.
Kedden, a III-IV. korcsoportosok versenyén közel hatszáz diáksportoló előtt, az ünnepélyes megnyitó keretében Nagy Tamás, a tavalyi pontversenyben győztes kecskeméti Széchenyivárosi Óvoda és Általános Iskola, tanulója húzta fel a Himnusz hangjaira a magyar, a Magyar Diáksport Szövetség és a Diákolimpia® zászlóit. A Himnusz elhangzása után Szekeres Pál, az Emberi Erőforrások Minisztériumának Sportért és Ifjúságért felelős helyettes államtitkára köszöntötte a diákversenyzőket, majd Balogh Gábor, az MDSZ elnöke üdvözölte a fiatalokat és nyitotta meg az országos döntőt.
A kisdiákoknak nagy megtiszteltetésben volt része, ugyanis elfogadta meghívásunkat Pars Krisztián, a 2012-es londoni olimpia bajnoka, az idei világbajnokság ezüstérmes sportolója is. A kiváló kalapácsvető – a gyerekek nagy örömére – szinte a verseny végéig jelen volt, beszélgetett a tanulókkal, akik közül többen közös fotón is megörökítették találkozásukat az olimpiai aranyérmessel. Krisztián több díjátadáson vállalt aktív szerepet, így a fiatalok a diákolimpiai érmeket és okleveleket egy kiemelkedő sportembertől vehették át. A díjátadások ünnepélyességéről még két, szintén kiváló atléta gondoskodott, a kétszeres olimpikon Zsivóczky-Farkas Györgyi hétpróbázó és Zsivóczky Attila olimpikon, világbajnoki bronzérmes tízpróbázó.
A versenyen 12 éve fennálló diákolimpiai csúcsot döntöttek meg a kiskunfélegyházi József Attila Általános Iskola fiú súlylökői, akik 12,3475 méteres átlagot elérve vehették át az aranyérmet.
Az első napon meghívottként, versenyen kívül a Fogyatékosok Országos Diák- és Szabadidősport Szövetségének küldöttsége versenyszámonként indított csapatokat, melyeken mozgáskorlátozott, gyengénlátó és hallássérült diákok szerepeltek. A fogyatékkal élő kisdiákok váltóját vastaps kísérte a célba érkezésig, teljesítményüket pedig az MDSZ névre szóló emléklappal ismerte el.
A „Kovács Csaba Vándorkupát ” az országos döntőn szereplő 68 köznevelési intézmény közül a tatabányai Váci Mihály Általános Iskola hódította el, ezúton is gratulálunk Salamon házaspárnak és tanítványaiknak.
Szerencsére a másnapi, szerdai versenyen is esőmentes idő köszöntötte és kísérte végig a középiskolás csapatbajnokság résztvevőit.
A megnyitó ünnepségen a csapatok bevonulását követően Kalocsai Friderikát, a szolnoki Széchenyi István Gimnázium tanulóját érte az a megtiszteltetés, hogy a Himnusz hangjaira felhúzhatta a zászlókat, majd dr. Hoffmann Rózsa, az Emberi Erőforrások Minisztériumának Köznevelésért felelős államtitkára köszöntötte a résztvevőket.
Az államtitkár asszony biztató szavai után Zsivóczky Attila olimpikon, világbajnoki harmadik helyezett, junior világbajnok tízpróbázó atléta arra hívta fel a középiskolások figyelmét, hogy sporttevékenységüket örömmel, nagy odaadással végezzék, és minden körülmények között arra törekedjenek, hogy kihozzák magukból a maximumot.
A meghívott vendégek köszöntői után Balogh Gábor az MDSZ elnöke üdvözölte a fiatalokat, hangsúlyozva beszédében, hogy a diákolimpiai versenyen való részvétel ettől az évtől tanulmányi verseny is egyben, és a dobogón végzettek a felsőoktatási felvételi eljárás során 10 többletpontra jogosultak. Az elnök úr kiemelte, külsőségeiben is megújult a Diákolimpia®, fiatalos arculattal, új honlappal, több szolgáltatással törekszik mind a diákok, mind pedig a testnevelők tájékoztatására.
A középiskolásoknál idén nem született új diákolimpiai bajnoki csúcs, de élvezetes, színvonalas versenyek döntöttek a diákolimpiai érmekről és a további helyezésekről.
A lányok pontversenyében az országos döntőn szereplő 47 intézmény közül a tavalyi évhez hasonlóan a szolnoki Széchenyi István Gimnázium őrzi egy évig a „Dr. Irányossyné Vértessy Katalin Vándordíjat”, igaz szoros versenyben végzett a jászságiak mögött a békéscsabai Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium.
A fiúknál a tizenöt évig egyeduralkodó nyíregyházi „vasvárisok” trónfosztásának lehettünk tanúi, ugyanis a bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium tanulói vehették át a „Christián László Vándordíjat”, megelőzve a holtversenyben a második-negyedik helyen végzett szekszárdi I. Béla Gimnázium Kollégium és Általános Iskola, a szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium és a váci Boronkay György Műszaki Középiskola és Gimnázium diákjait, akik 59 intézmény versenyében végeztek ilyen előkelő helyen.
Meg kell említeni Auffenberg Antal tanítványait – Alvári Luca, Fábián Vivien, Nádas Petra, Hajducsi Petra – a Kispesti Erkel Ferenc Általános Iskola tanulóit, akik mindkét nap ünnepélyes megnyitóján látványos ugróköteles műsorral kedveskedtek a résztvevőknek.
A jelenlévő diákok a verseny mindkét napján megismerhették és elvégezhették az MDSZ TESI kiemelt projektjének keretében fejlesztés alatt álló országos fizikai állapot mérési-értékelési rendszer tesztjeit.
Az atlétikai diákolimpiák történetében első alkalommal alkalmaztunk a kislabdahajításnál, a gerelyhajításnál és a diszkoszvetésnél kísérletenkénti prizmás mérést, ami szándékunk szerint a versenyzők és felkészítőik színvonalasabb tájékoztatását szolgálta.
Újdonság volt az is, hogy a minőségi kiszolgálás érdekében a kislabdahajításnál és a gerelyhajításnál a szereket távirányítású elektromos kiskocsi szállította vissza a diákversenyzőkhöz.
A versenyszámoknál gépi jegyzőkönyvvezetés történt, így a csapatok azonnal tudták átlagaikat és figyelemmel kísérhették a verseny aktuális állását. A verseny lebonyolítását nagyban segítette az online összeköttetés a versenyirodával és a bemondóhellyel, ahonnan folyamatosan tájékoztatni tudták az érdeklődőket a stadionban és a dobópályán történtekről is.
Gratulálunk az országos döntőn résztvevő csapatoknak, sportszerű, színvonalas küzdelmeket láthattunk tőlük mindkét napon!
Köszönjük vendégeinknek, hogy jelenlétükkel emelték versenyünk színvonalát és a rendező Budapesti Diáksport Szövetségnek valamint a versenybíróknak, hogy a két hosszú napon helytálltak és szolgálták a sportok királynőjét, az atlétikát.